Magiczny moment narodzin na zawsze odmienia życie kobiety – na świat nareszcie przychodzi upragnione niemowlę. Chwile bezgranicznego szczęścia trwają pomimo bólu, zmęczenia i wyczerpania, w końcu słodki bobas staje się największym skarbem i oczkiem w głowie swojej mamy. Wraz z nim przychodzi jednak mnóstwo obowiązków, a bycie w gotowości przez dwadzieścia cztery godziny na dobę sprawia, że kobieta zapomina o zatroszczeniu się o równie ważną osobę – siebie samą.

Jak nie dać się zwariować?

Pierwsze dni z noworodkiem są zawsze ogromnym wyzwaniem. Nie do końca wiadomo, jak należycie dbać o delikatne ciałko maleństwa, jak uspokoić jego płacz i ogólnie, traktować dziecko. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne są nowością, którą odkrywa się kroczek po kroczku, doskonaląc swój warsztat rodzicielski. Nie dziwne zatem, iż matka czuje niepewność, strach i frustrację. Do tego dochodzi ból wywoływany przez gojące się rany i zmęczenie spowodowane brakiem snu. Tyle wystarczy, aby psychika matki była całkowicie zszargana, zamieniając ją w jeden wielki kłębek nerwów i zmartwień. Jak poradzić sobie z tak potężnymi zmianami? Jak nie dać się zwariować, w tej całkowicie nowej roli?

Szczególnie w tym okresie przyda się pomoc bliskich. Nie warto zrzucać wszystkiego na swoje barki i sprawdzać swoją wytrzymałość – wycieńczona i znerwicowana matka to nic dobrego dla dziecka. Mąż, rodzice, czy rodzeństwo powinno stanowić w tym czasie oparcie dla świeżo upieczonej mamy i to nie wstyd prosić ich o pomoc. Kluczową rolę w pierwszych tygodniach macierzyństwa odgrywa przede wszystkim ojciec dziecka, któremu należy mówić o swoich zmartwieniach, troskach i problemach. Należy też pamiętać, iż potrzeba snu, zaspokojenie głodu i opieka nad maleństwem są dużo ważniejsze niż lśniące i czyste mieszkanie, warto więc odłożyć nadmierne sprzątanie na dalszy plan. Dużo korzystniejsza będzie inwestycja w relaks – drzemki w trakcie snu dziecka, obejrzenie filmu czy serialu, a także spacery. To czynności, które odprężą i pozwolą choć na chwilę zapomnieć o ogromie obowiązków, które spoczywają na barkach.

Ciało już nigdy nie będzie takie samo?

Smukła sylwetka, która od drugiego trymestru ciąży powoli zmieniała się w nabrzmiały balon, teraz jest sterczącym, miękkim flaczkiem. Możliwe, że pojawiły się na nim także rozstępy, które tylko pogarszają całą sytuację. Do tego jeszcze te nabrzmiałe piersi z pokarmem cieknącym przy pierwszej lepszej okazji, plamiąc noszone ubranie. Już w trakcie połogu nie raz na myśl przychodzi plan na modelowanie ciała, w końcu każdej matce marzy się jak najszybszy powrót do formy i dawnego wyglądu. Nierzadko myśli się wtedy o swoim ciele jako o czymś brzydkim, obrzydzającym i nieodwracalnym. Nic bardziej mylnego! To jedynie znaki pozostawione po najważniejszym wydarzeniu w życiu, czyli przyjścia na świat malca i właśnie w ten sposób powinno się postrzegać te zmiany. Z czasem będą coraz mniej widoczne, a przy zaangażowaniu i chęci, wszelkie niechciane cechy znikną. Jak się jednak do tego zabrać, kiedy wokół same obowiązki?

Powrót do dawnej sylwetki

Celebrytki posiadające dzieci, szczególnie kobiety zarabiające na promowaniu zdrowego stylu życia i sportu, chwalą się płaskim brzuchem w zaledwie miesiąc po urodzeniu. Owszem, jest to możliwe do osiągnięcia, jednak należy pamiętać, że ciało każdego człowieka inaczej działa i regeneruje się w różnym tempie, dlatego nie warto stawiać sobie za cel tak krótkiego okresu, uwzględniając potrzeby własnego organizmu. Skuteczny powrót do starej sylwetki zapewnią przede wszystkim ćwiczenia, aktywny tryb życia i zdrowa dieta. Treningi można wykonywać już w trakcie połogu, uskuteczniając zestaw łagodnych i krótkich ćwiczeń w pozycji leżącej. Po upływie sześciu tygodni, za zgodą lekarza, warto rozpocząć podejmowanie bardziej wymagających aktywności – pływanie, bieganie, jazda na rolkach czy fitness. Opieką nad dzieckiem zająć się może w tym czasie ojciec, kilka godzin rozłąki z maleństwem nie zaszkodzi łączącej więzi, a aktywność z pewnością naładuje akumulatory wyczerpanej matce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here