Narodziny dziecka wiążą się z ogromnymi zmianami w życiu rodziców. Niewątpliwie, przybywa im niezwykle dużo obowiązków. Jedną z najistotniejszych kwestii, którą należy się zająć jeszcze przed przyjściem dziecka na świat jest urządzenie pokoju dziecięcego.

Centralny punkt pokoju

Bez wątpienia, zanim na ścianach pojawią się odpowiednie tapety dla dzieci i zanim ogólnie rozpocznie się planowanie wystroju pokoju, trzeba pomyśleć o tym, jak poustawiać poszczególne elementy wyposażenia. Zacząć należy od łóżeczka, które to jest centralnym punktem pokoju dziecięcego. Nie ma wątpliwości, że początkowo łóżeczko jest w pokoju dziecięcym najważniejsze, gdyż niemowlę, po powrocie wraz z mamą ze szpitala, to właśnie w łóżeczku spędza większość czasu.

Nie ma wątpliwości, że łóżeczko musi być miękkie i wygodne, aby dziecko czuło się w nim maksymalnie komfortowo. Niezwykle istotne jest również to, aby było ono odpowiednio szerokie. Ważne jest również, ażeby barierki chroniły dziecko przed wypadnięciem z łóżeczka. Powinny one znajdować się blisko siebie, aby maluch nie zmieścił się pomiędzy nimi. Ponadto, nie mogą być one ostro zakończone, aby nie doszło u dziecka do skaleczenia.

Niezwykle istotne jest również ustawienie łóżeczka w odpowiednim miejscu. Wydaje się, że kiepskim pomysłem jest lokalizacja w okolicach okna lub grzejnika. Niewątpliwie, tego typu rozwiązania prowadzą do częstych przeziębień u niemowlaka, dla którego każda choroba może być bardzo groźna. Nie każdy zdaje sobie sprawę również z tego, że niezwykle ważne jest to, jaka tapeta dla dzieci, czy też fototapeta znajduje się przy łóżeczku. Dlaczego właściwie jest to ważne? Chodzi o to, iż na samopoczucie, a nawet i rozwój dziecka ma znaczenie to, na co patrzy. Niemowlęta nie do końca rozróżniają kształty i niewiele rozumieją, jednak duże znaczenie mają dla nich kolory. Dlatego też, warto wybierać jasne, żywe kolory, można na przykład przykleić odpowiednie naklejki na ścianę przy łóżeczku. Warto pamiętać, aby unikać mocnych kolorów, takich jak krwista czerwień oraz ciemnych, czerń jest bardzo niewskazana.

Przestrzeń w pokoju

Niektórzy twierdzą, że skoro dziecko przebywa cały czas w łóżeczku, to pokój w którym się znajduje nie musi być duży. Nie jest to jednak wcale prawdą. Pokój dziecięcy powinien być bardzo przestronny. Chodzi tutaj chociażby o wygodę rodzica, który opiekuje się dzieckiem. Musi on mieć odpowiednio dużo miejsca, aby móc swobodnie poruszać się po pokoju. Ponadto, nie może być tak, że na przykład rodzic nie będzie miał gdzie odłożyć przedmiotów wykorzystywanych w opiece nad dzieckiem.

Ponadto, dzieci dorastają szybciej niż się wydaje. Niemowlę leżące w łóżeczku faktycznie nie porusza się po pokoju, jednak kiedy zaczyna raczkować lub chodzić, potrzebuje bardzo dużo przestrzeni. Często jest tak, że niemowlaki śpią w zagraconych pokojach, które trzeba przemeblowywać, gdy wychodzą z łóżeczka. Lepiej tego uniknąć i od razu wstawić łóżeczko do dużego pokoju.

Odpowiedni wystrój pokoju

Jak już wspomniano, wystrój pokoju jest dość ważny. Już dla niemowlaka dosyć spore znaczenie ma to, jaka fototapeta, czy też jakie naklejki na ścianę pojawią się nad łóżkiem. Jednakże, im dziecko starsze, tym większe znaczenie ma wystrój. Z czasem dzieci coraz więcej rozumieją, więc znaczenie ma już nie tylko to, jakie kolory mają tapety dla dzieci, ale również co się na nich znajduje. Wydaje się, że dobrym pomysłem jest kupno edukacyjnych tapet dla dzieci. Chodzi o to, aby znajdowały się na nich na przykład zwierzęta czy też rośliny, z którymi dziecko może się zaznajomić.

Pojemniki na ubrania i zabawki

Niewątpliwie, bardzo ważne jest, aby posiadać pojemniki na wszystkie ubrania, czy te zabawki. Jest to ważne, aby zawsze mieć je gdzie schować, gdyż w pokoju dziecięcym łatwo jest o bałagan. Tylko dobra organizacja umożliwia uniknięcie bałaganu. Warto kupić różnego rodzaju pudła, do których będzie się chowało przede wszystkim zabawki. Jeśli będą to kolorowe, ciekawe pudła, dziecko gdy będzie nieco większe, samo z przyjemnością będzie do nich chowało swoje zabawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here