Katarzyna Białek

koordynator Szkoły Rodzenia, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie

W różnego rodzaju poradnikach w internecie pojawiają się różne informacje, ale naprawdę bardzo trudno w sposób teoretyczny nauczyć się samego porodu, samej opieki nad noworodkiem. Warto wybierać szkoły, na których są warsztaty, w których można na takich warsztatach przeprowadzić ćwiczenia pod okiem specjalisty, przy którym uczymy się opieki nad noworodkiem, uczymy się samego porodu.

Łatwiej wtedy z kobietą współpracować przy porodzie, jeśli kobieta jest wyedukowana, jeżeli wie, w jaki sposób współpracować z lekarzem, z położną w czasie porodu. Łatwiej kobiecie wrócić z dzieckiem do domu, jeżeli wie, jakie mogą ją spotkać problemy, jakie mogą się pojawić kłopoty, pytania, jeżeli wie, do kogo ewentualnie po szkole rodzenia, nawet po zakończeniu szkoły rodzenia i po wyjściu ze szpitala  może się zwrócić o pomoc.

Tak naprawdę zajęcia w każdej szkole rodzenia powinny być podzielone na trzy tematy: poród, połóg i opieka nad noworodkiem. Poród, przygotowanie do porodu zarówno fizyczne i teoretyczne. Połóg, czyli co zrobić, jak już urodzimy dziecko, czyli każda kobieta chce wrócić do formy sprzed porodu, więc to też są ćwiczenia fizyczne, spotkanie z fizjoterapeutą, laktacja, która w połogu jest bardzo ważna,  nie wszystkim mamom przychodzi bardzo łatwo, nie zawsze ten pokarm od razu się pojawia, więc na pewno bardzo ważnym tematem jest to, jak pokonać te pierwsze dni i pierwsze problemy z laktacją. No i noworodek. Oczywiście to nasze maleństwo, które przyszło na świat, jest z nami i nasze życie zmienia się o 180 stopni. Jak sobie z tym wszystkim poradzić zarówno psychicznie, fizycznie, jak i na poziomie takich relacji jak żona, mąż i dziecko, które właśnie się pojawiło. Także to są bardzo ważne tematy, które w szkołach rodzenia zawsze są prawie poruszane.

Nie pokazujemy takiego typowego rozwiązania, bo nie da się pokazać. Każda pacjentka, każdy tata, każda mama i każde dziecko są inne, ale tak naprawdę my pokazujemy tę drogę, którą rodzice muszą sami odnaleźć, między tym lękiem, między obawami, które mają, a tym, co tak naprawdę będzie się później działo i pokazujemy, że nie jest to takie trudne, jeżeli robią to pod okiem specjalistów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here