Obecnie, bardzo dużo dzieci ma problemy z różnego rodzaju alergiami. jest to dla nich zwykle bardzo męczące, często odczuwają dyskomfort, do tego muszą wyjeżdżać na regularne turnusy rehabilitacyjne. Także dla rodziców opiekujących się alergikami nie jest to proste. Ciąży na nich duża odpowiedzialność, do tego muszą się często rozstawać z dziećmi wyjeżdżającymi na turnusy rehabilitacyjne. Czasami rodzice jeżdżą na rehabilitację razem z dziećmi, jednak zorganizowanie tego również zwykle nie jest proste.

Dieta alergika

Przede wszystkim, mamy alergików muszą dbać o dietę swoich dzieci. Większość alergii u dzieci dotyczy bowiem właśnie uczulenia na różnego rodzaju pokarmy. Bardzo częsta jest na przykład alergia na mleko, albo też na czekoladę.

Kiedy rodzic zauważy u dziecka symptomy alergii, powinien jak najszybciej udać się z nim do lekarza. Doktor zwykle robi badania, po których otrzymuje się listę alergenów, których trzeba unikać. Matka dziecka powinna po otrzymaniu takiej listy usiąść i na spokojnie sporządzić listę posiłków, których nie powinna przygotowywać. Następnie warto ustalić, co dziecko może jeść i na czym można oprzeć jego dietę.

Wydaje się, że absolutnie optymalnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji przejście na dietę wszystkich domowników. Niewątpliwie ułatwia to życie zarówno rodzicom jak i dziecku. Rodzic nie musi bowiem dla każdego gotować czegoś innego, a dziecko nie czuje dyskomfortu spowodowanego poczuciem inności i stygmatyzowaniem. Niewątpliwie, dla dziecka jest to ważne, aby nie czuło się w żaden sposób inne i gorsze, gdyż takie uczucia mogą mieć poważny i długofalowy wpływ na psychikę dziecka.

Jak nauczyć się diety?

Wydaje się, że nauczenie się odpowiedniej diety, jak i pomysły na posiłki to dla matek alergików często problem. Wydaje się, że nauczyć można się tego w medical spa podczas turnusów rehabilitacyjnych, na które udaje się wraz z dzieckiem. Jest to jeden z powodów, dla których rodzic powinien udawać się na turnusy rehabilitacyjne razem z dzieckiem. Poza tym oczywiście, dziecko czuje się bezpieczniej, kiedy towarzyszy mu rodzic. W medical spa można się nauczyć nie tylko tego, jak dbać o dietę dziecka, ale ogólnie jak z nim postępować. Rodzic dowie się tam chociażby tego jak się zachować, gdy u dziecka pojawi się reakcja alergiczna. Trzeba być na to przygotowanym, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że nie uda się uniknąć wszystkich alergenów.

Ochrona dziecka przez edukację

Kilkuletnie dziecko jest zwykle pod stałą opieką matki lub też kogoś z rodziny, ostatecznie opiekunki. Jednakże, dziecko takie ma kontakt tylko z kilkoma osobami, przez co dosyć łatwo jest przypilnować diety. Wystarczy, że matka dziecka poinformuje wszystkie osoby, które się nim opiekują, jakich produktów należy unikać. Jednakże, kiedy dziecko idzie do przedszkola, a potem do szkoły, pojawia się pewien problem. Rzez jasna, można, a nawet trzeba poinformować opiekunów w przedszkolu czy w szkole o alergii dziecka, jednakże może to nie być wystarczające, aby uniknąć kontaktu z alergenem. Wystarczy bowiem, że dziecko zostanie przez kogoś poczęstowane na przykład czekoladą, na którą jest uczulone.

Dlatego też, dziecko powinno być informowane odnośnie tego, czego nie może jeść. Edukacja taka odbywa się w medical spa podczas turnusów rehabilitacyjnych, jednak dziecko może nie traktować poważnie tych nauk. Zdecydowanie największym autorytetem dla dzieci są rodzice, więc to oni powinni powtarzać im jak ważne jest unikanie pewnych produktów.

Nie tylko alergia

Jak się okazuje, turnusy rehabilitacyjne organizowane są nie tylko dla alergików. Uczęszczają na nie również dzieci z zupełnie innymi schorzeniami. Popularne są na przykład schorzenia kręgosłupa. Podczas turnusów dzieci ze skrzywieniami kręgosłupa mają różnego rodzaju zabiegi i ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalistów. Zadaniem rodzica podczas takiego turnusu jest nauczenie się ćwiczeń, aby mógł wykonywać je później razem z dzieckiem w domu.

Do medical spa na turnusy rehabilitacyjne przyjeżdża także wiele dzieci z problemami oddechowymi. Choroby układu oddechowego wymagają przede wszystkim zmiany klimatu, kontaktu ze świeżym powietrzem. Ponadto, w medical spa wykonuje się zabiegi, które później powinny być regularnie powtarzane. Zadaniem rodzica jest zadbanie o to, aby te zabiegi faktycznie były wykonywane u dzieci z odpowiednią regularnością. Ponadto, z dziećmi, które mają problemy oddechowe, na przykład chorują na astmę, trzeba często jeździć w miejsca, gdzie jest świeże powietrze i bardzo dużo tlenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here