Nie ma wątpliwości, że okres porodu, jak i okres go poprzedzający oraz ten, który następuje później, to trudny czas dla każdej kobiety. Z jednej strony zwykle kobiecie w ciąży towarzyszy radość wynikająca z perspektywy pojawienia się na świecie dziecka, z drugiej strony kobiety doznają również dolegliwości bólowych oraz silnych wahań nastroju. Wiele kobiet źle znosi poród, załamuje się psychicznie po urodzeniu dziecka, inne czują się natomiast nieatrakcyjne. Niewątpliwie, każdej kobiecie w ciąży potrzebna jest opieka doświadczonego i empatycznego ginekologa.

Troska o psychikę

Niewątpliwie, gienkolog powinien mieć odpowiednie podejście do pacjentki. Musi on rozumieć pacjentkę i wspierać ją psychicznie zarówno w trakcie ciąży jak i w trackie porodu oraz po jego zakończeniu. Okazuje się, że często to właśnie już po narodzeniu dziecka pojawiają się największe kłopoty psychiczne. Niemniej jednak, jeszcze przed narodzeniem dziecka przez układ hormonalny kobiety w ciąży przechodzi prawdziwa burza. Ma to olbrzymi wpływ na psychikę kobiet, zmiana nastrojów, czy przygnębienie to norma w tym okresie. Jednakże, u niektórych kobiet zmiany w psychice są na tyle poważne, że potrzebna jest pomoc fachowca. Ginekolog nie jest psychiatrą, więc powinien skierować pacjentkę właśnie do psychiatry lub też do psychologa, jeśli zmiany psychiczne są niepokojące. Jest to ważne, aby interwencja ginekologa nastąpiła w odpowiednim momencie. Chodzi o to, że jeśli nie zareaguje się na czas, może pojawić się depresja poporodowa, z którą bardzo ciężko sobie poradzić.

Depresja poporodowa

Jest to bardzo poważne schorzenie, które jest bardzo kłopotliwe dla pacjentki, ale również dla całego jej otoczenia. Kobiety cierpiące z powodu depresji poporodowej tracą energię i jakiekolwiek chęci do opieki nad dzieckiem. Czasami czują wręcz olbrzymią niechęć do dziecka. Jednocześnie, czują się one winne z powodu tego co odczuwają, co tylko nasila ich przygnębienie i sprawia, że choroba postępuje. Bardzo ważne jest tutaj zachowanie ginekologa, ale również otoczenia pacjentki. Potrzebuje ona opieki, a przede wszystkim zrozumienia. Najgorszym co można zrobić, jest ocenianie kobiety cierpiącej na depresję poporodową. Trzeba ją przekonywać, że nie powinna się winić za swoje odczucia, gdyż są one wynikiem choroby. Wsparcie ze strony specjalistów i najbliższych zwykle pozwala uporać się z depresją poporodową.

Utrata atrakcyjności

Wiele kobiet cierpi po porodzie z powodu poczucia braku atrakcyjności. Po narodzinach dziecka często kobiety przybierają na wadze, pojawiają się u nich rozstępy i dochodzi do rozszerzenia pochwy. Ginekolog powinien zawsze odpowiednio zaopiekować się ciałem pacjentki i przedstawić jej wszystkie możliwości poradzenia sobie z efektami ciąży. Powinien między innymi zaoferować przeprowadzenie plastyki pochwy.

Plastyka pochwy

Jest to zabieg, który wykonywany jest przez ginekologów w zasadzie z dwóch powodów. Pierwszy z nich jest taki, że kobiety czują dyskomfort spowodowany świadomością poszerzonej pochwy. Tracą one pewność siebie i czują się nieatrakcyjnie. Jednakże, jest również inny powód wykonywania tego typu zabiegu. Plastyka pochwy wykonywana jest również z tego względu, że bardzo często poszerzona pochwa znacząco obniża satysfakcję z seksu.

Warto zauważyć, że niektóre kobiety nie maja problemów z pochwą po ciąży. Nie jest ona na tyle rozszerzona, aby przestawały one odczuwać zadowalającą satysfakcję z seksu. Nie wszystkie kobiety również przejmują się tą dolegliwością, niektóre z nich nie odczuwają żadnego dyskomfortu psychicznego. Jednakże, te kobiety, które mają problem z rozszerzeniem pochwy powinny mieć możliwość jego rozwiązania. Jest to właśnie zadanie ginekologa, aby przedstawić pacjentce możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu.

Plastyka pochwy to relatywnie mało skomplikowany zabieg. Niemniej jednak, jest to jednak operacja, której nie można wykonywać w niektórych sytuacjach. Przeciwwskazaniem mogą być na przykład niektóre choroby. Dlatego też, przed przeprowadzeniem tego zabiegu zleca się odpowiednie badania.

Generalnie, zabieg plastyki pochwy najczęściej wykonuje się jakiś czas po porodzie. Jednakże, istnieje również możliwość wykonania go w trakcie porodu. Ginekolog powinien poinformować o takiej możliwości pacjentkę i przeprowadzić jeszcze przed porodem odpowiednie badania, jeśli pacjentka zdecyduje się na ten zabieg. Warto również zauważyć, że argumentem za podjęciem decyzji o poddaniu się plastyce pochwy jest następna z kolei ciąża. Po pierwszej ciąży zwykle zabieg nie jest jeszcze konieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here