Posiadanie samochód to w dzisiejszym świecie niemalże gwarancja prowadzenie godnego trybu życia. Bez niego nie byłoby możliwe chociażby szybkie dostanie się do miejsca pracy, czy też na zakupy. Proces kupna nowego pojazdu jest niestety bardzo skomplikowany, a często niebezpieczny. Sprzedawcy bowiem często wykorzystują wiele kruczków, by naciągnąć potencjalnego nabywcę.

Stan techniczny najważniejszy
Przed przystąpieniem do poszukiwań nowego pojazdu, warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Przede wszystkim – jego stan techniczny. Samochód powinien być sprawny pod względem mechanicznym, bowiem dzięki temu staje się również bezpieczny. Taki z kolei powinien być każdy pojazd, przewożący osoby. Nie posiadając wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, warto zwrócić się do zaufanego specjalisty. Jeszcze lepszą alternatywą jest udanie się na oglądanie pojazdu z mechanikiem. Taka osoba nie tylko sprawdzi auto pod względem bezpieczeństwa, lecz także może zadać pytania, które mogłyby zostać pominięte w pojedynkę. Często odpowiedzi na nie stanowią kluczową rolę w zakupie bądź odrzuceniu danej propozycji.

Nie tylko mechanika ważna podczas zakupu pojazdu
Stan techniczny samochodu osobowego stanowi kluczową rolę w zagwarantowaniu udanej i wygodnej podróży. Idąc dalej, nikt nie chciałby stać się kłębkiem nerwów, zwłaszcza po powrocie do domu i poczytaniu o poprawnej umowie zakupu auta. W momencie tak zwanego „dobijania targu”, jaki stanowi umowa pomiędzy kupującym a sprzedającym, bardzo istotne jest sformułowanie jej treści. Dokument, który zapewni spokój ducha, to stosunkowo nieobszerny, prosty do zrozumienia tekst, dodatkowo nie zawierający drobnego druczku. W formułowaniu umowy sprzedaży samochodu, można pominąć istotne kwestie. Ma to miejsce głównie wtedy, gdy pojazd bardzo się spodobał nowemu właścicielowi i ten szybko chce załatwić „formalności”, by cieszyć się jazdą. Właśnie te „formalności” stanowią (podczas zakupu oczywiście) najważniejszą rolę. Ich niedopatrzenie, może być przyczyną kłopotów w przyszłości.

Miejsce zamieszkania wpływa na opłaty „po zakupowe”
Jak powszechnie wiadomo (lub nie), zakup nowego pojazdu wiąże się z koniecznością wykonywania wielu czynności. Przegląd na miejscu oraz sporządzenie dobrej umowy to jedynie cząstka nieco bardziej obszernego przedsięwzięcia. Mowa tutaj o załatwianiu dokumentów, które uprawnią nowego właściciela do poruszania się nabytym pojazdem. W Polsce przepisy mówią, iż istnieje 14 dni od daty zakupu, aby zgłosić ten fakt do urzędu, znajdującego się w miejscowości zameldowania. W tym momencie, w zależności od odległości, w jakiej dany pojazd został zakupiony, wymagane są nieco odrębne działania.
Pierwszym z ważnych czynności jest sprawdzenie, czy rejestracja pojazdu pasuje pierwszym członem do zamieszkiwanego województwa. Przykładowo, zakupując pojazd z województwa wielkopolskiego, a zamieszkując w opolski, inne będą litery oznaczające miejscowość. Warto jest zadbać o tę sprawę, by uniknąć kontroli oraz niedomówień – nie tylko podczas sprawdzania stanu trzeźwości. Warto jest więc zapewnić sobie spokój, by bez przeszkód przemieszczać się w obrębie zamieszkiwanego województwa.
Kolejną, równie istotną kwestią, jest zarejestrowanie pojazdu „na siebie”. Wiąże się to z wyrobieniem w urzędzie nowego dowodu, z własnym nazwiskiem oraz danymi pojazdu – również numerem rejestracyjnym. Czynność ta jest (można by rzec) najważniejsza ze wszystkich, koniecznych do wykonania po zakupie pojazdu. Gwarantuje ona bezproblemowe przemieszanie się samochodem, a w przypadku kontroli – spokój. Dobrze jest mieć na uwadze ten fakt, gdy zakupuje się nowy dwuślad.
Mówiąc o nowym, imiennym dowodzie rejestracyjnym, nie można zapomnieć o kwestii ubezpieczenia pojazdu. Gwarantuje ono bowiem wypłatę należnego odszkodowania, w przypadku uczestniczenia w kolizji drogowej lub wypadku. W zależności od marki, pojemności silnika, rodzaju paliwa oraz wielkości auta, opłaty (wiadomo) będą się nieco różnić. Niezależnie jednak od ich wysokości, zadbanie o aktualne ubezpieczenie OC i AC zagwarantuje polepszenie bezpieczeństwa finansowego podróżującym.

Jak widać, kupno nowego samochodu nie jest tak prostą czynnością, jaką mogłoby się zdawać. Stosując się jednak do powyższych wskazówek, można bez większych problemów i rozczarowań nabyć samochód godny dalekich podróży. Niezastosowanie się, zwłaszcza do czynności po zakupowych, może okazać się przyczyną powstania wielu (często nieprzyjemnych) problemów. Warto jest zapobiec im, zamiast się z nimi mierzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here