Rozwój technologiczny wpływa nie tylko na coraz to nowsze maszyny i urządzenia, których zadaniem jest usprawnienie i przyspieszenie wielu procesów przemysłowych. Rozwój technologiczny wpływa również na zwiększenie komfortu, jak i łatwości codziennego życia każdego z nas. Moglibyśmy wymienić wiele sprzętów, które wprowadziły niemałą rewolucję  w gospodarstwach domowych ze względu na zastosowanie technologii. Dziś żyjemy w świecie, w którym rozwój technologiczny pozwala na tworzenie rozwiązań, które były nie do wyobrażenia dla pokolenia naszych rodziców, a już tym bardziej dziadków. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest dom inteligentny, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był rozpatrywany w kategoriach futurystycznej idei – domu przyszłości. Dziś okazuje się, że ta przyszłość nadeszła. Jest realizowana na całym świecie, szeroko dostępna dla większości osób i coraz częściej stosowana. Inteligentne domy, choć jeszcze nie tak dawno były widywane jedynie w fantastycznych produkcjach lub jako koncepty, dziś są w zasięgu naszych rąk.

Czym jest inteligentny dom?
Jest to budynek, w którym nowoczesne rozwiązania technologiczne pełnią naprawdę ważną rolę, ułatwiając wiele różnych działań. Takim rozwiązaniem jest między innymi instalacja elektryczna, dzięki której można sterować zdalnie zasilaniem w domu, oświetleniem, alarmem, roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją, sprzętem muzycznym i audio i wszystkimi temu podobnymi udogodnieniami. Zdalne sterowanie jest możliwe zarówno przy pomocy odpowiedniego panelu, pilota, aplikacji w telefonie czy po prostu przez Internet. Celem skonstruowania właściwie działającej inteligentnej instalacji jest przede wszystkim zwiększenie komfortu korzystania z wymienionych urządzeń, ale również optymalizacja kosztów związanych z ich użytkowaniem. Właściwie zaprojektowany dom inteligetny to dom, dzięki któremu możesz lepiej zadbać o środowisko, zmniejszając zużycie energii. Nie bez powodu tego typu rozwiązania początkowo były stosowane w przedsiębiorstwach – to samo w sobie stanowi dowód na to, iż taki system jest opłacalny. Dzięki wyposażeniu domu w inteligentną instalację możesz również podnieść bezpieczeństwo swojej rodziny i skuteczniej kontrolować wydatki.

Czym się różni dom inteligentny od standardowego domu?
Tak naprawdę różni się głównie tym, że pomaga zaoszczędzić ci czas i pieniądze. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom nie musisz na przykład przed wyjściem z domu sprawdzać, czy w każdym pomieszczeniu wyłączyłeś światło. Możesz to zrobić po prostu korzystając ze swojego smartfona. Jesteś w drodze na wakacje, ale nie pamiętasz, czy uruchomiłeś alarm i zasłoniłeś rolety? Cóż, w przypadku standardowego domu rozwiązaniem jest albo zawrócenie z trasy, albo poproszenie zaufanej osoby, by sprawdzała, czy wszystko jest w porządku. Trzeba przyznać, że nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jednak w przypadku domu inteligentnego o takim problemie możesz właściwie zapomnieć – dzięki możliwości zdalnego sterowania systemami zainstalowanymi w domu w kilka sekund upewnisz się co do tego, czy pamiętałeś o wszystkim przed wyjazdem. A gdy się okaże, że rolety nie są zasłonięte, naprawisz to niedopatrzenie przy pomocy aplikacji telefonicznej czy programu zainstalowanego na osobistym komputerze. Nic prostszego – a w ten sposób oszczędzasz i czas i pieniądze. Nie ma co się dziwić, że powoli powstaje coraz więcej inteligentnych domów – pozwalają one na lepszy komfort życia niż domy tradycyjne. Technologia dziś towarzyszy nam właściwie na każdym kroku, dlaczego więc nie miałaby pomagać nam w korzystaniu z wielu udogodnień związanych zarówno z korzystaniem z domu, jak i zapewnianiem bezpieczeństwa sobie i bliskim?

Zadbaj o swoją rodzinę i o środowisko
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przedstawione wyżej rozwiązania są naprawdę dobre i wiele ułatwiają. A już na pewno zwiększają bezpieczeństwo samego domu, jak i osób, które w nim mieszkają. Powiedzenie „mój dom, moja twierdza” dzięki inteligentnym rozwiązaniom nabiera jeszcze silniejszego wydźwięku. Współczesna technologia wychodzi naprzeciw każdemu, kto chce mieć większy wpływ na zarządzanie miejscem, w którym mieszka. Zintegrowany system kierowania wszystkimi instalacjami, jakie są zamontowane w domu z całą pewnością pomaga w osiągnięciu takiego celu. Już korzystanie z owych instalacji przy pomocy pilota lub panelu znajdującego się wewnątrz budynku jest niesamowitym ułatwieniem, a co dopiero mówić o możliwości kontroli przy pomocy smartfona lub komputera. Rzeczywiście, przyszłość zawitała do naszego dnia dzisiejszego, rozgościła się w nim i pozwala nam na wygodniejsze życie. Inteligentny dom pozwala na maksymalne zwiększenie funkcjonalności poszczególnych instalacji przy jednoczesnej oszczędności energii czy wody, jak i ograniczeniu wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń. Takie domy są nie tylko inteligentne, ale i energooszczędne, co jest nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Dlatego naprawdę warto się poważnie zastanowić nad skorzystaniem z tego nowoczesnego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here