Wiele z nas mimo, że termin kremu dawno minął nadal go używa, trzymając się zasady, że nic nie może się zmarnować. Stary krem do twarzy używamy do rąk, zaschnięty tusz trochę podrasujemy. Te czynności jednak zamiast poprawiać naszą urodę, bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Data ważności PAO, co to takiego ?

Jest to termin ważności kosmetyku po jego otwarciu. Konserwanty zawarte w kremie ulatniają się szybciej po zerwaniu wieczka. Producent ma obowiązek zaznaczyć na opakowaniu jak długo produkt będzie bezpieczny. Oznaczenie to ma formę rysunku małego słoiczka z widniejącą na nim liczbą miesięcy (6M, 12M, 24M). Warto więc zapisać sobie, kiedy otworzyliśmy produkt, żeby nie umknęła nam data jego przydatności.

Wygląd wyznacznikiem świeżości

Oprócz oznaczenia PAO powinniśmy zwracać szczególną uwagę również na zapach i konsystencję kosmetyków. Jeśli różni się ona od tej zaraz po otwarciu, oznacza to, że produkt jest zepsuty. Zaniepokoić nas powinno także rozwarstwianie kremu, zmiana koloru oraz mętność toników czy płynów mineralnych, wyciekająca woda zamiast kosmetyku jak i krystalizacja produktów takich jak tusz i szminka.

Sposób używania ma znaczenie

Trwałość kosmetyków można skrócić jak i wydłużyć poprzez sposób jego przechowywania oraz nakładania. Starajmy się zachować higienę podczas stosowania kosmetyków. Pamiętajmy, by umyć ręce przed nałożeniem kremu, żeby nie wkładać do słoiczka bakterii. Najlepiej jest używać specjalnie do tego przeznaczonych szpatułek, które po użyciu myjemy wodą z mydłem. Gąbeczki i pędzle lepiej zamienić na własne palce. Na umytych dłoniach jest znacznie mniej bakterii niż na z pozoru czystym aplikatorze. Nasza skóra na pewno się nam za to odwdzięczy.

Kupowanie na zapas

Nie warto kupować kosmetyków w ilościach większych niż potrzebujemy. Promocje 1+1 w rzeczywistości mogą nas kosztować znacznie więcej w przeliczeniu na zdrowie naszej skóry. Wcześniej nie otwarte, ale przeterminowane kosmetyki mogą powodować silne reakcje alergiczne, podrażnienia i stany zapalne.

Jak długo kosmetyk jest bezpieczny dla zdrowia?

Tusz do rzęs nadaje się do użytku tylko przez 6 miesięcy, po tym czasie należy go bezwzględnie wyrzucić, jeśli nie chcemy ryzykować zapalaniem spojówek. Kremy nadają się  do użytku około 6 miesięcy, podkład 12 miesięcy, szminka 12-18 miesięcy, cienie i pudry w kamieniu 3 lata a krem z filtrem tylko jeden sezon.  Perfum i kosmetyków w aerozolu na szczęście nie musimy się obawiać. Ich opakowania oraz związki chemiczne skutecznie zapobiegają utracie ich właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here