Sport to zdrowie mówi stare porzekadło, dlaczego jednak warto go uprawiać i jakie płyną z tego korzyści?

Aktywność fizyczna stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na stan naszego zdrowia. Jest on wyjątkowo ważny zwłaszcza teraz, gdy siedzący tryb życia dotyczy większości z nas, co nie wpływa pozytywnie na zachowanie sprawności fizycznej.

Lepsze samopoczucie

Ruch zmniejsza ciśnienie tętnicze oraz obniża ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe. Zwiększony wysiłek wpływa na rozrost naszego serca, dzięki czemu może ono pompować więcej krwi i staje się bardziej wydolne. W efekcie nasze narządy wewnętrzne są lepiej ukrwione. Sprawia to, że możemy podejmować większy wysiłek i poprawia się nasza kondycja. Zmniejsza się również poziom cholesterolu i prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Aktywnie działamy również przeciwko cukrzycy. Lepsze samopoczucie to też pozytywne nastawienie, ruch sprawia bowiem, że zwiększa się wydzielanie endorfin, hormonu szczęścia. Podczas ruchu wydzielany jest hormon wzrostu, przez co czujemy się młodziej, a nasz organizm spowalnia procesy odpowiedzialne za starzenie się. Ruch pozytywnie oddziałuje także na wątrobę i gruczoły dokrewne. Aktywność fizyczna zwiększa też odporność oraz wzmacnia kości poprzez zwiększenie ich gęstości, co zapobiega przyszłej osteoporozie.

Pozbądź się stresu

Sport pozwala odreagować stres. Jest to też doskonały sposób na spędzenie czasu. Aby jednak tak się stało, warto wybrać sport, który będzie nam odpowiadał. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Możemy wybrać zarówno sporty grupowe, jak również indywidualne. Każdy ze sportów pozwoli nam na podniesienie kondycji i zachowanie zdrowia. Warto wybrać taki sport, który dostosowany będzie do naszego wieku, czy dolegliwości, które nas nękają. Aktywność fizyczna poprawia jakość snu, zmniejsza też nagromadzone negatywne emocje. Dzięki przyjemnemu zmęczeniu fizycznemu zasypiamy z łatwością i nie mamy problemów z wybudzaniem się.

Regularny tryb życia

Jeśli pragniemy by prowadzony przez nas tryb życia stał się bardziej regularny wprowadzenie sportu do naszych codziennych aktywności może nam w tym pomóc. Aktywność fizyczna sprawia, że bardziej racjonalnie się odżywiamy i musimy znaleźć w naszym grafiku czas na sport. Może też pomóc w rezygnacji z nałogów.

Kształtuje charakter

Sport kształtuje nasz charakter, poprzez przesuwanie własnych granic stajemy się bardziej wytrwali. Nie zapomnijmy jednak o docenianiu kolejnych sukcesów pojawiających się na drodze naszego rozwoju. Sprawi to też, będziemy bardziej pewni siebie. Aktywność fizyczna wpływa również na pracę mózgu. Dzięki jego zwiększonemu dotlenieniu poprawiamy koncentrację i szybciej się uczymy. Do tego dochodzi jeszcze satysfakcja płynąca z pracy nad własnym ciałem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here